Saç Ekimi & PRP

Saç Ekimi

Saç Ekimi & PRP Tedavisi

Saç dökülmesi tedavisi olarak son yıllarda sıkça kulanılan ve başarı oranı yüksek olan bir tedavi yöntemidir. PRP tedavisi yüzeysel enjeksiyon tekniği ile sağlıksız saçların bulunduğu bölgedeki deriye uygulanır. Uygulanması gayet hızlı ve kısa bir süredir (4 – 5 dk). PRP tedavisi uygulanan kişiler işlem sonrası anında günlük yaşama dönebilir.

Saç dökülmesi 

Saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır, bildiğimiz en belirgin nedenler arasında Genetik nedenler,kullanılan kozmetik ürünler, uyku düzensizliği ,düzensiz beslenme, düzensiz yaşam tarzı, alkol ve sigara kullanımı,cilt hastalıkları ve vitaminsizliktir. Genetik nedenler dökülme nedenleri arasında arasında en belirleyici olandır ,kişinin soy ağacında kellik geçmişi varsa kişide kel olma olasılığı yüksektir,tam tersi soy ağacında kellik bulunmayan kişilerdede kel olma ihtimali zayıf görülmektedir . Saç dökülmesinde ana neden gen yapısı olmasına rağmen yukarda saydığımız faktörler kişide saç dökülmesini hızlandırmakta veya yavaşlatmakta büyük rol oynamaktadır. 

Saç nakli için adaylar 

Saç ekimi sizin görünüşünüzü değiştirir ve kendinize güveninizi arttırabilir. Saç nakli işlemine karar vermeden önce doktorunuzla beklentilerinizi tartışın ve düşünün. Bütün saç nakli çeşitlerinde sizin sağlıklı saçınızın kullanıldığını bilmeniz yeterlidir. Saç nakli adaylarının kafalarının arka ve yan taraflarında sağlıklı saç bulunması saç ekimi yapılabilmesi bakımından mecburidir. Çünkü ekilecek saçlar bu bölgeden alınır. Saç rengi ,dalgalı saç, kıvırcık saç gibi faktörlerde kozmetik sonuca tesir edebilir. Saç naklinde değişik teknikler vardır.Saç ekimi merkezimiz FUE yöntemi kullanılmaktadır. Ayrıca traşsız saç ekimi seçeneğimizde mevcuttur. 

Saç Ekimi

Fue saç ekimi (foliküler ünite ekstraksiyonu) 

Saç köklerinin hiçbir şekilde kesi izi olmadan, dikiş kullanılmadan 0,7–0,8 mm çapında özel punch uçlarına sahip mikromotorlar yardımıyla saçlı dokunun foliküler üniteler şeklinde saçlı deriden çıkarılması işlemine fue saç ekimi denir. Foliküler üniteler (greftler) saçlı derinin arka ve yan bölümlerinden çıkarılarak, saç ekilmesi istenilen bölgeye nakledilir. Verici ve alıcı alana lokal anestezi uygulanarak gerceklestirilir. Dikişsiz, ağrısız ve işlem bölgesinde iz bırakmayan bir yöntemdir. FUE yöntemi sayesinde göğüs ve sırt kılları da saç ekimi için alınabilmektedir. Alınan bu kıllar zaman içinde ekildiği ait kıl özelliklerine uyum sağlayıp, aynı görüntüye sahip olarak yaşamını sürdürür. FUE tekniğinde bir seansta yaklaşık 2000–5000 greft yani 3000–15.000 arası saç teli nakledilebilmektedir. 

Neden fue saç ekimi ? 

Çağdaş saç ekim operasyonlarının çoğu FUE yöntemi ile yapılıyor. Cerrahi bir kesi olmadığı için ve saç ekimi sonrası süreç FUT yöntemine göre daha sorunsuz olduğundan, hastalar genellikle bu tekniği tercih ediyor. 
Saç ekiminde gelinen yeterlilik "saçsızlığın hüznünü" yaşamaya gerek kalmadığını gösteriyor. Yan etkisi olmayan, acısız, ağrısız saç ekimi imkanı sunan operasyonlar, sanıldığından daha uygun fiyata gerçekleşebiliyor. 

Saç ekimi ekiplerinin, saç ekiminde en etkili yöntem kabul edilen
FUE TEKNİĞİNİ uyguladığını özellikle vurguluyoruz 


 

  • FUE tekniğinde kesi yapılmadığı için herhangi bir iz söz konusu olmaz. 

  • Yeni çıkan saçlar; ensedeki saç folikülleri kökenli olduğu için daha canlı ve daha kalıcıdır. 

  • Saç ekimi; uygulama sonrası 2 gün dinlenmeyi, 10 gün yoğun korumayı ve 2 hafta özel bakımı gerektirir. 

  • Saç ekimi yöntemiyle, kaş ekimi, sakal bıyık ekimi ve yara izleri ekimleri de başarıyla uygulanmaktadır. 

  • Saç ekiminde, ekim yapılacak alanın büyüklüğüne göre ortalama bir fiyat belirlenir, ekim alanının büyüklüğü veya küçüklüğü durumunda fiyatlandırmada küçük farklılıklar olabilir. 


FUE tekniği ile saç ekimi 3 aşamada gerçekleştiriliyor: 

1. aşama: 
Ensede saç foliküllerinin alınacağı bölüm hazırlanır. Lokal anestezi uygulanır. Foliküller mikromotor ile tek tek alınır ve hazırlanan özel solüsyonlarda bekletilir. Birinci aşama ortalama 2 – 3 saat sürer. Süreyi alınacak saç miktarı belirler. 

2. aşama: 
Saç ekilecek bölgeye lokal anestezi uygulanır. Sonra özel cihazlarla kişiye uygun kanallar açılır. Doğal görünümün sağlanması için bu kanalların yönü sayısı ve sıklığı çok önemlidir. Bu aşamada ortalama 2 saat sürer. 

3. aşama: 
Saç folikülleri açılan kanallara tek tek yerleştirilir. Gelecekteki görüntüyü belirleyecek bu uygulama 2 – 3 saat sürer. Toplam 6 – 8 saatlik bir süre sonunda saç ekimi uygulaması tamamlanmış oluyor. 
Saç foliküllerinin alındığı ense bölgesi pansuman yapılarak kapatılır. Saç ekilen bölge ise açık bırakılır. Operasyonun yapıldığı gün bu bölgeye ekibimiz kontrolünde ilaç uygulaması yapılır. Daha sonra iki hafta süresince kişinin kendisi, evde her akşam özel losyonlarla pansuman yapar. Bu losyonlar o bölgedeki kabuklanmayı temizler; 45 dakika beklendikten sonra ılık duşta fazla saçları zorlamadan yıkama yapılır. 
Birinci ayın sonunda ekilen saçların %80′ni dökülebilmesine karşın üçüncü ayda tekrar çıkmaya başlar ve 8 ila 12 ay arasında beklenen en ideal sonuç elde edilebilmektedir. (Üçüncü ayda saçlar tekrar çıkıncaya kadar saçsız görüntüye sabredilmeli, panik yapılmamalıdır.)