Göz Hastalıkları

Göz Çizdirilmesi


Gözün miyop,hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarında en pratik yöntem gözlük kullanmak. Ancak, gözlük kullanmak istemeyenler için kontakt lens, LASER veya çeşitli ameliyat seçenekleri de var. LASER çıkmadan önce gözün en ön kısmı olan kornea özel bıçaklarla çizilerek bombeliği ve dolayısıyla gözün numarası değiştiriliyordu. Bu bıçaklı işlem yerine, sonradan çıkan EXCIMER LASER ile kesiler, çizikler oluşturularak kornea şekillendiriliyor. Miyoplarda fazla olan bombelik azaltılırken, hipermetroplarda daha düz olan kornea bombeleştirilmeye çalışılıyor. Gözlük veya kontakt lens kullanmak istemeyen kişilerde LASER iyi bir alternatif olmasına rağmen bazı durumlar dışında zorunlu değil. Burun estetiği gibi tamamen kişinin isteğine bağlı. Ancak iki göz arasındaki numara farkı 2.50 yi geçenlerde gözlükle rahat edilemeyeceği için kontakt lens veya LASER tercih edilebiliyor. Tıpkı, burun içinde nefes almayı engelleyen eğrilik düzeltilirken aynı zamanda estetiğin de yapılması gibi.


Her İsteyene Yapılamıyor


LASER her isteyene yapılamıyor. İşlemden önce retina dahil kapsamlı göz muayenesi çok önemli. Tercihen 18 yaşından sonra numaranın sabitlenmesi, değişimin durması bekleniyor. Cihaza ve hekimin tercihine göre belli numara sınırlamaları var. İnce kornealarda ve haritası anormal çıkanlarda, ileri derecede göz kuruluğu olanlarda yapmak riskli. Uygun olanlarda ise sonuçlar oldukça iyi. Ancak 45'li yaşlardan sonra ortaya çıkan yakın görme güçlüğünü tamamen çözebilecek ideal bir yöntem henüz yok. Özellikle orta yaş üzeri miyoplar LASER sonrası uzak gözlüklerden kurtulurken yakın için kullanmak zorunda kalabiliyorlar. Bu nedenle, en azından bir gözün miyopu daha az düzeltilerek yakın avantajı sağlanabiliyor.

En çok uygulanan LASİK yönteminde kornea tabakasının beşte biri kadar ince bir kısmı kapakçık şeklinde kaldırıldıktan sonra kalan yatağa LASER işlemi uygulanıyor. Daha sonra kaldırılan kapakçık aynı yerine yerleştiriliyor. Korneada oluşturulan ince kesi eskiden traş bıçağı şeklindeki mekanik keratomlarla yapılırken, günümüzde daha çok FEMTOLASER ile yapılıyor. Yani, eskiden iki ana işlemden biri LASER iken şimdi her ikisinde de LASER uygulanıyor. Şekillendirici LASER işlemi saniyeler içinde olurken, iki gözün hazırlanması, baştan sona bitmesi 15-30 dakika kadar sürüyor. Sonrasında ise hijyene dikkat etmek, kontrolleri aksatmadan 3-6 ay kadar damla kullanmak gerekiyor.

Göz Hastalıkları