Ağız ve Diş Sağlığı

CAD-CAM Nedir?


CAD (computer aided design) bilgisayar destekli dizayn,CAM (computer aided manifacturing) bilgisayar destekli üretim demektir. Bu sistemin diş hekimliğine uygulanmış hali,dişlerin üç boyutlu olarak bilgisayarda planlanması ve yine bilgisayar tarafından dişlerin yapılmasıdır.


Dişlerde zarar görmüş,çürümüş ya da kırılmış kısımlarda gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra ya dişler direkt olarak ya da ölçülerden elde edilen modeller üç boyutlu olarak bir tarayıcı ile taranır ve bu datalar bilgisayara aktarılır. Bilgisayarda gerekli düzenlemeler ve planlamalar yapıldıktan sonra bu datalar freze makinesine gönderilir.Freze makinesinde el değmeden işlenen porselen dolgular tam porselen kuronlar ve köprülere sahip olabilirsiniz.


Bu makinelerde zirkon, seramik ya da kompozit bloklar,titanyum, altın, krom kobalt gibi metal alaşımlar da millenebilir.


Konvansiyonel restorasyonlardan farklı olarak haftalarca süren laboratuvar prosesleri yerine, daha kısa sürede hatta bazen aynı gün içerisinde yeni dişlere sahip olabilirsiniz.

Zirkonyum Diş

Porselen kuron ve köprülerde metal altyapı yerine beyaz renkli zirkonyum alaşımı kullanılan protezlerdir. Zirkonyum 1960’lı yıllardan beri tıpta çeşitli amaçlarla kullanılmış ve bugüne kadar herhangi bir yan etkisi veya zararının olmadığı, alerji yapmadığı saptanmıştır. Zirkonyum yüksek ısılara, darbelere dayanıklı, hafif, ısı ve elektrik iletmeyen, ışık geçirebilen bir elementtir. Ayrıca ağız hijyenine önem verildiği takdirde ağızda tat bozukluğuna, diş eti hastalıkları ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir. Modern diş hekimliğinde ulaşılan yüksek kaliteye sahip bir malzemedir. Zirkonyumlar Cad Cam teknolojisine sahip bilgisayar destekli cihazlarla yapılabilirler. Hasta ağzından alınan ölçüler bilgisayar ortamında optik okuyucularda taranır elde edilen veriler bilgisayara yüklenir. Daha sonra tasarımları (CAD) yapılarak üretime (CAM) gidilir. Zirkonyum levhalardan, el değmeden freze sistemleri sayesinde, bilgisayar tarafından kesilip şekillendirilir.

 

 Avantajları

 

 • Alt yapısında metal olmadığı için kuron diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz.

 • Diş eti çekildiğinde bile estetik görüntüyü korurlar.

 • Işık geçirgenliği iyidir.

 • Estetik açıdan doğal dişe en yakın sonuç elde edilir.

 • Ön ve arka bölge dişlerde hem dayanıklı hem de estetiktir.

 • Bazen metal alt yapılı porselenlerde alerjik reaksiyon gelişebilir.

 • Zirkonyum alerjik reaksiyon göstermez.

 • Bazı ışıklarda metal destekli porselenler ağızda koyu renk, bir boşluk gibi görüntü verirler. Zirkonyum ise doğal diş gibi her türlü   ışığı geçirir.

Zirkon
Yaprak Diş

Yaprak Diş

Gülümsediğinizde ön dişlerdeki bir takım bozukluklar estetik açıdan sizi rahatsız ediyorsa, rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir tedavi yöntemidir. Size doğal bir güzellik kazandıran,sağlam ve renkleri bozulmayan laminalardır.Dişlerin sadece ön yüzeyinden çok az aşındırma yapılarak,yaprak şeklinde porselenler diş yüzeyine yapıştırılır.Bu yaprakların kalınlığı 0,3-0,5mm kadardır.Hastanın yüzüne en uygun şekilde istenilen renkte ve boyda hazırlanabilir.Dişlere yapılan en koruyucu tedavilerden biridir.Dişlerin tamamen küçültülüp üzerine kuron yapılmasına gerek kalmaz.Sadece porselen olduğu ve metal içermediği için ışık geçirgenliği çok iyidir.Bu yüzden estetik olarak görünümleri de  çok iyidir.Tedavi süreci kısadır.Hastanın dişlerine hiç bir işlem yapmadan önce ölçü alınır.Bir alçı model hazırlanır ve bu model üzerinde dişler çalışılarak,bitince nasıl görüneceği konusunda hasta bilgilendirilmiş olur.Daha sonra dişlerde çok az aşındırma yapılarak geçici plastik veneer dişler yapıştırılır.Porselen veneer dişler çok ince olmalarına rağmen yapıştırıldıklarında çok dayanıklıdırlar dişten tekrar ayırmak mümkün değildir sadece aşındırılarak çıkarılabilirler. Çay, kahve,sigara....v.s etkisiyle boyanma ve renkleşme oluşmaz.

 

Laminate Veneerin Uygulandığı Durumlar

 • Renkleşmiş, lekelenmiş dişler.

 • Aralıklı dişler.

 • Aşınmış, kırık dişler.

 • Şekil bozukluğu, çapraşıklık olan dişler.

 • Yaş nedeniyle boyu kısalmış, aşınmış, çatlamış dişler.

 • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgular.

 • Diş beyazlatma ile sonuç alınamayan dişler.

 

Çene kapanış bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma, diş gıcırdatma, ileri derecede diş eti problemleri, çekilmeleri olanlarda uygulanmaz hassas bir teknik gerektirir bu yüzden biraz daha pahalıdır.

Implant

Çeşitli nedenlerle çürükler, dişeti hastalıkları veya kaza sebebiyle dişlerimizi kaybedebiliriz. Oluşan boşluğa kemiğin içine son teknoloji ile üretilmiş titanyum implant gövdeleri yerleştirilmektedir. Kişinin kaybettiği fonksiyon ve estetik böylece sağlanmış olur. Bazı implantlar yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuş, defalarca denenmiş ve test edilmiştir. Alerjik reaksiyon yapmazlar. Sıkı şekilde kemiğe tutunurlar ve üzerlerine yapılacak protezler için sağlam bir temel oluştururlar. Boşluğun yanındaki doğal dişler zarar görmez. Dişsiz kalan bölgelerde çene kemiğinde hem boydan hem enden erimeler meydana gelir. İmplantın bir avantajı da yerleştirildiği bölgedeki erimeleri engellemesidir.

 

Diş İmplantları Kimlere Uygulanabilir?

 

1. Tek Bir Dişini Kaybetmiş Hastalar

Tek diş eksikliğinde alternatif olarak köprü de yapılabilir. Fakat boşluğun sağ ve solundaki sağlıklı dişler kesilerek küçültülmeli ve 3 üyeli bir köprü yapılması gerekmektedir. Bu yan dişler destek alınarak boşluktaki diş kapatılır. Hem sağlam iki diş boşuna işlem görür hem de eksik dişin olduğu bölgede kemik erimeye başlar. Dolayısıyla üzerindeki diş eti seviyesi de azalacağı için zamanla köprü gövdesi altında boşluk oluşarak kötü bir görüntüye neden olur. İmplant yapıldığı zaman yan dişler zarar görmez ve kemiğinizin genişliği korunmuş olur.

 

2. Birkaç Dişini Kaybetmiş Hastalar

Yine tek diş eksikliğinde olduğu gibi geleneksel köprü tercih edildiğinde boşluğun sağındaki ve solundaki dişler küçültülecektir. Eğer dişsiz boşluk çenenizin en sonunda ve uzun bir dişsiz sonlanma varsa alternatif olarak bölümlü protez de yapılabilir. Yine boşluk yanındaki dişlere metal kroşe veya hassas tutucu geleceği için bu dişler de küçültülüp kuronlanacak ve kalan boşluklara takıp çıkarılan bir protez yapılacaktır.

3. Üst Çene ya da Alt Çenede Tüm Dişlerini Kaybetmiş ve Protez Taşıyan Hastalar

İkiden dörde kadar az sayıda yeni diş kökü bir tam protez için sıkı bir destek oluşturmaya yetecektir. Altı adet implant üzerine köprü bağlanabilir. Böylece proteziniz beklenmedik bir anda gevşeyerek ağzınızdan çıkamaz. Tam proteziniz iki parçadan oluşan özel tutucu sistemler ile implantlara tutturulmuş olacaktır. Bu parçalardan birisi implant üzerinde diğeri de proteziniz üzerinde daimi olarak sabitlenmiş biçimde konumlandırılmıştır. Bu parçalar bir düğme gibi birbirine geçer. Proteziniz sıkı biçimde tutunur. Protezinizi temizlemek için kolayca yerinden çıkarılıp,tekrar aynı kolaylıkla yerine takılabilir.Eğer dilerseniz,proteziniz implantlara kalıcı biçimde de sabitlenebilir. Çeneniz üzerinde en az altı implant üzerine bir köprü daimi olarak sabitlenebilir. Böylece proteziniz öyle sıkı tutunur ki destekleyici pembe protez plastiğine gerek kalmaz.

 

 4. Kemik Gelişimini Tamamlamış Kişilere

Dental implantların uygulanabilmesi, için kişinin çene kemik yapısının belli bir genişliğe ve uzunluğa sahip olması gerekir. Bu uygunluk genel sağlık durumunun iyi olmasıyla beraber implantın başarısını arttırır. Kemik yapısının uygun olmadığı durumlarda kemik grefti uygulanarak ve yumuşak dokuya işlem yapılarak implant yerleştirilebilir hale getirilmektedir.

 

Diş Implantları Kimlere Uygulanamaz

 • Ağızda bulunan dişler sağlıksız ise önce onlar tedavi edilmelidir.

 • Osteoporoz kemik erimesi olan hastalar

 • Ağız hijyeni çok bozuk olan hastalar

 • İlaç veya alkol bağımlılığı olanlar ve aşırı sigara tüketen veya tütün çiğneyen bireylere önerilmez

 • Yüksek tansiyonu ve şeker hastalığı olanlar iyi değerlendirilmeli ve kontrolsüz olan şeker hastalarına implant asla yapılmamalı, kontrol altındaki şeker hastalarına implant yapılabilmektedir.

 • Kan hastalıkları,bazı kalp ve damar hastalıkları, kanser, böbrek yetmezliği veya bağışıklık sistemi yetmezliği gibi durumlarda  doktoru ile diş hekimi görüşerek karar vermelidir.

 

Implantlar Hakkında Genel Bilgiler

 • Çocuklara implant yapılamaz. Kemik gelişimini tamamladıktan sonra yapılabilir.

 • İleri yaşlarda da implant uygulanabilir. Genel sağlık durumunuz elverişli ise.

 • Titanyumdan yapılan implantlar hiçbir alerjik bileşen içermez ve vücuda zararı yoktur.

 • İmplant yerleştirilirken genel anesteziye gerek yoktur.

 • İmplantlar kalp pilini etkilemez. Elektromanyetik etkisi yoktur.

 • İmplant destekli dişler konuşurken, çiğnerken ve gülerken oldukça doğal bir his verir. Kendi dişleriniz gibi konuşabilecek, gülebilecek, çiğneyebileceksiniz.

 • Doğru biçimde yerleştirilmiş kaliteli bir implant pek çok etkene karşı doğal diş kökünden daha dayanıklı olacaktır. Çürüğe karşı dirençlidir.

 • Sürekli ağız bakımı ve kontroller dişetlerinin ve implant yapılan bölgenin sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Uygun bakım ile implantlarınız ömür boyu dayanabilir.

 • İmplant destekli dişler doğal dişler gibi diş macunu ve diş fırçası ile fırçalanmalıdır. Dişler arasındaki boşluklar ve diş etine geçiş kısımlarına ek olarak diş arası fırçaları, diş ipleri, günlük ağız gargaraları ile de bakımları yapılmalıdır.

 

Implant Nasıl Yapılır ?

Önce implant yapılacak bölge lokal anesteziyle uyuşturulur. Daha sonra diş etinde bir kesi yapılır ve çenede uygun aletlerle implant için yuva açılır. Açılan yuvaya yine özel aletlerle implant yerleştirilir. Diş etinde açılan kısıma dikiş atılır.

Implant
Implant
Implant